خانه متفرقه ادبیات نظری بودجه ریزی

ادبیات نظری بودجه ریزی

456
0

ادبیات نظری بودجه ریزی

ادبیات نظری بودجه ریزی:یکی از برنامه های موفق و هدفمند جمهوری اسلامی ایران که هرساله به طور هوشمندانه در آغاز سال پیشنهاد می گردد، انتخاب عنوان همراه با تعیین جهت درست و هدف گذاری شده مسیر حرکت در طول می باشد که این اقدام نیکو توسط عالیترین مرجع تصمیم گیری سیاست های کلی نظام  تبیین و تشریح می گردد. نامگذاری و معنون کردن سال به یکی از عناوین مورد نیاز جهت تسریع، تعجیل و توأم با دقت نظر در دستیابی به افق و چشم انداز مورد نظر و ترسیم شده نظام به خصوص برنامه کلان نگر و مدون شده در افق ۱۴۰۴ از ویژگی های مهم این سیره و سنت مهم و تأثیرگذار می باشد. یکی از ویژگی های این برنامه پیشنهادی، مد نظر قرار دادن و ملحوظ داشتن شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی و فضای سیاسی حاکم بر جهان و منطقه و نیز نوع، سبک و روش تهدیدات برنامه ریزی شده جهان غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران می باشد. سال ۹۱ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان تولید ملی کار و سرمایه ایرانی نامیده شد که در واقع تعیین هدف اصلی  در این سال می باشد که بایستی  کلیه ابزار های دردسترس در راستای تحقق این هدف باشد.

براساس چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی، ایران کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اوّل اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی،‌ الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل ترسیم شده است. لذا برای دستیابی به چشم انداز بایستی عملکرد سالانه در همین راستا صورت پذیرد.

بودجه کل کشور تنها یک برنامه مالی سالانه نیست بلکه برنامه‎ای است که در قالب آن کلیه فعالیت‎های اقتصادی دولت جهت‎گیری و سامان می‏یابد. آثار و جهت‎گیری عملیات اقتصادی دولت نیز با توجه به حجم و نقش دولت در اقتصاد ملی کلیه فعالیت‎های اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار می‎دهد. با وجود این تأثیرپذیری ویژگی‎ها و جهت‎گیری کلان اقتصادی بودجه کل کشور در دستیابی به اهداف برنامه‎های توسعه اهمیت ویژه‎ای برخوردار است.

در حالی که بودجه سال ۹۱ با یک انحراف ۴۰ درصدی مواجه شد و دلیل این انحراف ۴۰ درصدی، عدم تحقق درآمدهای دولت در حوزه درآمدهای نفتی بود و درآمدهایی مانند واگذاری شرکت‌ها، فروش اموال و واگذاری سهام تحقق نیافت.

همچنین ۸۶ درصد درآمدهای مالیاتی در سال ۹۱ تحقق یافته است تحقق این میزان درآمدهای مالیاتی در کنار درآمدهای نفتی بسیار ناچیز است، مشکل عمده در حوزه بودجه، حجم زیاد درآمدهای حجمی دولت است.

در یک دسته بندی کلی موانع تحقق بودجه را می توان به عوامل درون و برون سازمانی تقسیم کرد عوامل درون سازمانی شامل ساختار، فرهنگ و تکنولوژی و عوامل برونی سیاسی و حقوقی می باشد ساختار سازمانی را می­توان شبکه­ای از نقش­ها تعریف کرد که با نظمی خاص با یکدیگر ارتباط داشته و براساس سلسله مراتب سازمانی، در راستای اهداف سازمانی عمل می­کنند. ساختار سازمانی از این بابت اهمیت دارد که نشانگر نقش­های گوناگون ، سلسله مراتب این نقش­ها و نیز چگونگی توزیع قدرت و اقتدار و در کل چند و چون ارتباطات میان نقش­ها در درون یک سازمان است(بابایی، ۱۳۸۹). فرهنگ سازمانی یک الگویی از مفروضات بنیادی است که اعضای گروه برای حل مسائل مربوط به تطابق با محیط خارجی و تکامل داخلی آن را یاد می‌گیرند و چنان خوب عمل می‌کند که معتبر شناخته شده، سپس به‌صورت یک روش صحیح برای درک، اندیشه و احساس کردن در رابطه با حل …
دانلود:ادبیات نظری بودجه ریزی

پاسخ دادن

لطفاً نظرتان را بنویسید
نامتان را وارد نمایید