خانه مدیریت ادبیات نظری برند(بخش اول)

ادبیات نظری برند(بخش اول)

458
2
ادبیات نظری برند

ادبیات نظری برند

ادبیات نظری برند:ایده ­ی برند حداقل به حدود ۵۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. پس چرا حالا این مقوله یک چنین مسأله مهمی شده است. برای این‌که به همان اندازه که جامعه‌ی ما از اقتصاد مبتنی بر تولید انبوه به سوی اقتصاد مبتنی بر سفارش‌سازی انبوه حرکت کرده است، حق انتخاب‌های خرید ما افزایش یافته و چند برابر شده است(لین و جاکبسون،۲۰۱۰).  ما از لحاظ اطلاعات غنی و از لحاظ زمان فقیر شده‌ایم. در نتیجه، شیوه‌ی قدیمی ما در قضاوت محصولات، با مقایسه‌ی ویژگی‌ها و مزایا، دیگر کارساز و عملی نیست. شرایط از سوی رقبایی بدتر شده است که ویژگی‌های یکدیگر را به محض این‌که وارد بازار می‌شود، تقلید می‌کنند و با پیشرفت‌هایی رخ داده در فرایند ساخت و تولید، مقولات کیفیت را قابل بحث می‌کنند(محمودیان و رونقی،۱۳۹۳).

 امروزه برند­ها به عنوان نقطه آغاز تمایز بین پیشنهادهای رقابتی مطرح می‌شوند به طوری که در موفقیت سازمآنها نقش حیاتی دارد. لذا به مدیریت برند، به عنوان یک فرایند استراتژیک (نه تاکتیکی) توجه می‌شود(پیتا و کاتسانیس، ۲۰۱۰). به طور کلی می‌توان بیان داشت که ایجاد برند یکی از روش‌های قدرتمند تمایز برای سازمآنها محسوب می‌شود و تمایز بخشی، یکی از کلیدی‌ترین استراتژی‌های موضع‌یابی رقابتی است)یو و همکاران، ۲۰۱۲). از نقطه نظر رفتاری، ارزش ویژه برند در ایجاد نقاط تمایزی که منجر به کسب مزیت رقابتی می‌گردد، بسیار حائز اهمیت است. برند، نتیجه مستقیم استراتژی تقسیم بازار و تمایز محصول است(شریعتی و همکاران،۱۳۸۹).

 برند یک احساس ایجاد شده در ذهن خریدار محصول یا خدمت می­باشد. مجموعه­ای از عناصر قابل لمس و غیرقابل لمس است که انتخاب را منحصر به فرد می­سازد. برند در ذهن خریدار خلق شده و نقش می­بندد و وقتی ایجاد می­شود که تعداد کافی از افراد یک گروه هدف افکار مشابهی را در مورد موجودیت برند داشته باشند(میلر و همکاران،ترجمه بطحایی ، ۱۳۸۵).

یک برند نه تنها نمادی است که یک محصول را از دیگران جدا می­کند، بلکه شامل تمام صفاتی استکه وقتی یک خریدار در مورد آن برند فکر می­کند، به ذهنش خطور می­کند. این صفات، ویژگی­های قابل لمس، غیرقابل لمس، روانی و اجتماعی وابسته به آن محصول است(شریعتی و همکاران،۱۳۸۹).
دانلود:ادبیات نظری برند

2 نظرات

پاسخ دادن

لطفاً نظرتان را بنویسید
نامتان را وارد نمایید