خانه مدیریت چگونه دراپ باکس به کمپانی ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل شد(قسمت اول )

چگونه دراپ باکس به کمپانی ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل شد(قسمت اول )

538
0
چگونه دراپ باکس به کمپانی ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل شد(قسمت اول )

چگونه دراپ باکس به کمپانی ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل شد(قسمت اول )

Image result for Drew Houston

دراپ باکس:درو هیوستون دراپ باکس را ۱۰ سال قبل بنیان‌گذاری کرد. از آن زمان تا‌ به‌حال، درآمد این شرکت به سالیانه ۱ میلیارد دلار رسیده، اما مسیری که طی کرده به هیچ‌وجه آسان نبوده است.

Image result for Drew Houston high school

«اندرو دبلیو. (درو) هوستون» (Andrew W. “Drew” Houston) در ۴ مارس ۱۹۸۳ در شهر «اکتون» ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. از دو سالگی رایانه در اختیار داشت و با آن بازی می‌کرد. پدرش مهندس برق بود و فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد.

Image result for Drew Houston

او برای درو یک رایانه‌ی PCir آی‌بی‌ام خرید و از همین طریق برنامه‌نویسی «بیسیک» را یادش داد. درو موقع بازی رایانه‌ای همیشه ذهن‌مشغول این بود که بازی‌ها چه‌طور کار می‌کنند. او روی رایانه‌ی پدرش هم کار می‌کرد و به طور خودآموز برنامه‌نویسی به زبان C را هم یاد گرفت. ۱۴ سال بیشتر نداشت که چند حفره‌ی امنیتی در یک بازی رایانه‌ای پیدا کرد و به تولیدکننده گزارش داد. آن شرکت هم از او دعوت به همکاری کرد.

Image result for Drew Houston high school

درو متوسطه را در دبیرستان منطقه‌ای «باکسبروی» اکتون گذراند و از همان‌جا دیپلم گرفت. برای رفتن به یک دانشگاه بزرگ و معتبر لازم نبود خیلی راه دوری برود؛ بعد از دبیرستان به موسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) رفت و لیسانس علوم رایانه گرفت. در MIT با «آرش فردوسی» هم‌کلاسی بود و با هم دوست شدند. هوستون بعد از فارغ‌التحصیلی در چندین شرکت نوپا از جمله Accolade، Hubspot و Bit9 کار کرد.

«هیچ‌کس یک مدیر‌عامل مادر‌زاد نیست. یک سری مهارت‌ها وجود دارند که باید همزمان با انجام دادنشان آن‌ها را یاد بگیرید. پس می‌توانیم بگوییم که همه مدیر‌عامل‌ها به نوعی اولین تجربه‌شان است. تقریبا همه چیز قابل یاد‌گیری است.»

در این مصاحبه که قسمتی از آن را در پاراگراف بالا آوردیم، هیوستون و شانتل در مورد موضوعات متنوعی مانند ایده‌های قبل از دراپ‌باکس، چگونگی پیدایش ایده دراپ‌باکس، شتاب‌دهنده Y Combinator، و دیدار با استیو جابر که دراپ‌باکس را به نابودی تهدید کرد، صحبت کرده‌اند.

الیسون شانتل: وقتی درو هیوستون ۲۴ سال داشت، در سال ۲۰۰۷، دراپ‌باکس را بنیان‌ گذاشت. این شرکت که به افراد و سازمان‌ها اجازه می‌دهد فایل‌های خود را آپلود کنند و به اشتراک بگذارند، همین اواخر ۱۰ ساله شد. درآمد سالیانه دراپ‌باکس بالغ بر ۱ میلیارد دلار است و در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. خیلی خوشحالیم که می‌توانیم با تو صحبت کنیم درو. ممنون که امروز این فرصت را به ما دادی.

Image result for Dropbox

دراپ‌باکس چطور ۱.۲ میلیون دلار سرمایه به‌ دست آورد

شانتل: خیلی عالی. پس شما دو‌تا با موفقیت وارد Y Combinator می‌شوید، سپس اولین سرمایه‌گذاری را به مبلغ ۱ میلیون دلار از سکویا به دست می‌آورید.

هیوستون: بله. شتاب‌دهنده با معرفی استارتاپ با چند تا از سرمایه‌گذار‌ها کار خود را تمام می‌کند و به‌این ترتیب شما اولین دور از جذب سرمایه را شروع می‌کنید. ما هم به سکویا معرفی شدیم. داستان جالبی دارد. در یک مغازه فرش فروشی با فردی به اسم پژمان نوزاد دیدار کردیم و او ما را به دنیای سیلیکون‌ ولی وارد کرد. او یک اتاق کنفرانس در پشت مغازه داشت که همان‌جا ویدیوی دمو را نشانش دادیم.

شانتل: در یک مغازه فرش فروشی؟

هیوستون: بله دقیقا. اولش فکر کردم اشتباه آمده‌ایم. وارد مغازه که شدم از منشی پرسیدم «ببخشید مطمئن نیستم که درست آمده باشم، اما اینجا فردی به اسم پژمان وجود دارد؟» و او جواب داد: «بله، همینجا است.» و سپس مرا راهنمایی کرد به پشت مغازه که از یک درب چوبی وارد اتاق مخفی کنفرانس شدیم. با چایی ایرانی از ما پذیرایی کردند و شروع کردیم به وصل کردن …

شانتل: خدای من.

هیوستون: … کامپیوتر‌هایمان به مانیتور و تلویزیون و نمایش دادن ویدیوی دمو. به این ترتیب اولین روز‌های حضورمان در کالیفرنیا خیلی جذاب بود. یکی از اتفاقات جذاب همین بود و دیگری این که به استارتاپ‌پارتی‌های مختلفی می‌رفتیم؛ از جمله پارتی مربوط به استارتاپ جدید فیسبوک به اسم iLike که به واسطه آن، چند روز بعد مایکل موریتز آمد به آپارتمان محل سکونتمان و دوشنبه بعد از آن دیدار، من در حال ریفرش کردن حساب بانکی‌ بودم تا موجودی آن از ۶۰ دلار به ۱.۲ میلیون دلار افزایش پیدا کند. بله، زندگی از سال ۲۰۰۷ به بعد خیلی متفاوت‌تر شد.

شانتل: خیلی جالب است؛ مایک موریتز یکی از افسانه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران سکویاست. بسیاری از بنیان‌گذارها حاضرند برای اینکه او در شرکتشان سرمایه‌گذاری کند، دست به هر کاری بزنند. این خیلی عالی‌ است.

هیوستون: بله، او عضو هیئت مدیره گوگل و چند شرکت بزرگ دیگر بود. من کارش در سکویا را واقعا تمجید می‌کنم.

پاسخ دادن

لطفاً نظرتان را بنویسید
نامتان را وارد نمایید