خانه متفرقه الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

533
0
الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها:مقاله حاضر توسط ریچارد ویس در  بلومبرگ نوشته شده است.

? آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بارها در رسانه‌های مختلف، چه قبل و چه بعد از انتخابات سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرده است که هیچ وقت رویکرد دو سال پیش خود را در مورد بحران مهاجران تغییر نخواهد داد. مرکل در مصاحبه با روزنامه وِلت آم سونتاگ گفته بود: «من همه تصمیمات مهم سال ۲۰۱۵ را دوباره خواهم گرفت.» نظرات او موجب آن شد که به دلایل بشردوستانه، مرز‌های آلمان را در جنوب این کشور برای پناهجویانی که از شرق اروپا می‌آمدند باز کند.

? سیاست درهای باز مرکل در مواجهه با سیل پناهجویان همواره مورد انتقاد احزاب ضد مهاجرت در آلمان شد و محبوبیت وی را کاهش داد. با این اقدام مرکل ۹۸۰ هزار نفر که از جنگ‌های سوریه و عراق فرار کرده بودند، واردآلمان شدند. یکی از منتقدان مرکل دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است که در مصاحبه با رسانه‌های اروپایی، سیاست مرکل را اشتباهی فاجعه‌آمیز توصیف کرد. طبق آمار وزارت کشور آلمان، حدود ۱۰۶ هزار پناهجو در هفت ماه اول سال ۲۰۱۷ از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان وارد آلمان شده‌اند.

? انگلستان قصد دارد برای مقابله با کمبود نیروی کار در پی خروج از اتحادیه اروپا قوانین جدید مهاجرتی را برای برخی صنایع از جمله بانک‌ها وضع کند.دولت انگلیس به همین منظور اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از بخش‌های بانکداری، کشاورزی، عمران و دانشگاه‌ها کرده است تا مطمئن شود بعد از خروج این کشور از اتحادیه اروپا با مشکلات ناشی از کمبود نیروی کارمواجه نشوند.

? ترزا می نخست‌وزیر و امبر رود وزیر کشور انگلستان تلاش می‌کنند طبق وعده‌ای که دولت به رأی‌دهندگان به همه‌پرسی برگزیت داده است، نرخ مهاجرت سالانه به این کشور را از بیش از ۳۰۰ هزار نفر به ده‌ها هزار نفر کاهش دهند، اما همزمان بین مشاغل مختلف مثل بیمارستان‌ها و بانک‌ها که به نیروی کار متخصص خارجی نیاز دارند و همچنین مشاغلی در مزارع و رستوران‌ها که بریتانیایی‌ها تمایلی به انجام آنها ندارند، توازن ایجاد کنند.

? گفته می‌شود، دولت انگلیس همچنین سعی دارد با ایجاد همخوانی بین سیاست مهاجرتی جدید و استراتژی صنعتی می، به تشخیص کمبود مهارت‌ها پرداخته و سپس با استفاده از ترکیبی از مهاجران و آموزش بریتانیایی‌ها، شکاف‌های موجود را پر کند.

? امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در دیدار با استانداران این کشور در کاخ الیزه از تغییر سیاست‌های مهاجرتی این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۸ خبر داده و گفته است که سیاست‌های مهاجرتی جدید این کشور، برگرفته از مدل آلمانی خواهد بود. او گفته است به دلیل مسائل مشترکی که با این کشور داریم، لازم است که برای موثرتر شدن اقدامات، قوانین خود را هماهنگ کنیم.

? مکرون افزود که قوانین جدید مهاجرتی از سه ماه اول ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد. رئیس‌جمهوری فرانسه با تاکید بر لزوم تغییر ریشه‌ای در قوانین مربوط به پناهجویان و مهاجران که از سال‌های دور در این کشور اجرا می‌شود، اظهار کرد: اگر در زمان مناسب اقدام نکنیم، افراط گرایان پیروز خواهند شد. مکرون در حساب کاربری خود در توییتر نیز از تشکیل کمیسیون مشترک وزارتخانه‌ها برای پیگیری بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به کشورهایشان خبر داد. وی گفت که یک سفیر فرانسوی را در نشست کابینه که فردا برگزار می‌شود، مسوول این امر خواهد کرد.

منبع:دنیایی اقتصاد

پاسخ دادن

لطفاً نظرتان را بنویسید
نامتان را وارد نمایید